Zofia Małas – Prezes NRPiP wręczyła na ręce Grażyny Ignaczak–Bandych – Szefowej Kancelarii Prezydenta RP, Raport NIPiP o strukturze wiekowej kadry pielęgniarskiej i położniczej.

Raport zawiera prognozy dotyczące liczby pielęgniarek i położnych do 2030 r. w ujęciu krajowym z podziałem na województwa. Przygotowano go w oparciu o dane z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych. Główny Urząd Statystyczny wskazuje, iż „dane w nim zawarte są wysokiej jakości i są możliwe do wykorzystania do produkcji danych statystycznych (dokładność)”.

„Niedobory kadr i rosnąca średnia wieku pielęgniarek i położnych to problem, który narasta już od kilkunastu lat. Niefortunna wypowiedź Pana Prezydenta Andrzeja Dudy przyczyniła się do jego nagłośnienia. Istnieją jasne wytyczne jak stawić czoła temu wyzwaniu, które zawarto w Polityce Wieloletniej Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce, przyjętej przez rząd w 2018 roku. Jednakże aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, zapisy tego dokumentu muszą być realizowane zgodnie z harmonogramem – o co mamy nadzieję, Pan Prezydent będzie zabiegał razem z nami” – powiedziała Zofia Małas, Prezes NRPiP.

Przypomnijmy, podczas XXX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w Zakopanem prezydent Andrzej Duda wypowiadając się na temat wieku emerytalnego żartował z „67-letniej pielęgniarki”, która zakłada cewnik.

- Gdy byłem w Sejmie, przypomniał mi się taki plakat skierowany do ówczesnego premiera Donalda Tuska: panie premierze, czy chciałby pan, żeby cewnik zakładała panu 67-letnia pielęgniarka. Pamiętam, że wtedy pomyślałem sobie...Miałem wtedy 40 lat...chyba nie całe, cholera. Ale dzisiaj mam 50 lat i mam poważny problem, żeby nawlec sznurówki bez okularów - mówił prezydent.

Środowisko pielęgniarek było oburzone wypowiedzią prezydenta.

ZOBACZ: RAPORT NACZELNEJ IZBY PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH O STRUKTURZE WIEKOWEJ KADRY PIELĘGNIARSKIEJ I POŁOŻNICZEJ

Źródło: NIPiP