Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ rozpoczął wysyłanie pacjentom wiadomości SMS, w których przypomina o terminie zaplanowanej wizyty u lekarza specjalisty. Wiadomość zawiera m.in. numer telefonu przychodni po to, by pacjent, który nie może skorzystać z wizyty mógł ją odwołać.

Nowa funkcjonalność polega na tym, że każdy pacjent, który jest wpisany na listę oczekującą do poradni: onkologicznej, kardiologicznej, ortopedii i traumatologii ruchu oraz endokrynologicznej otrzymuje na numer telefonu komórkowego wiadomość SMS o zbliżającym się terminie planowanej wizyty. Wiadomość jest wysyłana pięć dni przed umówioną wizytą. W treści wiadomości SMS znajduje się między innymi numer telefonu przychodni. Jeśli z jakichkolwiek powodów pacjent nie będzie mógł się stawić u lekarza, będzie mógł wizytę odwołać.

Tylko w pierwszym kwartale tego roku dolnośląscy pacjenci nie stawili się na wizyty u lekarzy specjalistów prawie 6 tysięcy razy. W 2015 roku było to ponad 30 tysięcy wizyt!

Z danych Dolnośląskiego NFZ wynika, że najczęściej przepadają wizyty w poradniach endokrynologicznych. W 2015 roku u lekarza nie stawiło się 20 proc. chorych, czyli co piąty pacjent nie zgłosił się na wizytę. 15 proc. wizyt nie doszło do skutku w przypadku poradni ortopedycznej oraz onkologicznej.

Źródło: Dolnośląski OW NFZ