Twój portal informacji medycznej

Oceń nasz portal

Jak podoba Ci się nasza nowa strona internetowa?Głosowanie i oglądanie wyników są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się.

Aktualizacja bazy 2022-08-20 02:01:46

Tagi: działania niepożądane

URPL o kampanii w sprawie zgłaszania objawów niepożądanych leków
11:04 23 LIS 20170

URPL o kampanii w sprawie zgłaszania objawów niepożądanych leków

W dniach 20-24 listopada 2017 r. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych bierze udział w kampanii prowadzonej w mediach społecznościowych, mającej na celu promowanie zgłaszania objawów niepożądanych leków. Kampania jest częścią drugiego ogólnoeuropejskiego...

11:22 17 SIE 20140

Pozornie pożądane działanie niepożądane

Stosowana w leczeniu choroby Parkinsona rasagilina, jak każdy lek, ma swoje działania niepożądane. Zwykle są to objawy grypopodobne, depresja, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i bóle stawów. U 42-letniej Turczynki lek ten spowodował jednak reakcję zupełnie niespodziewaną…

08:52 05 SIE 20149

Kto wypisuje receptę? Lekarz czy ministerstwo?

Lekarze chcą ordynować refundowane leki zgodnie ze swoją wiedzą medyczną, a nie decyzjami resortu zdrowia i wskazaniami producenta. Ministerstwo nie zgadza się, tłumacząc, że objęcie refundacją jest elementem polityki lekowej państwa.

12:04 21 LIP 20142

Niebezpieczeństwo stosowania niacyny

Badania kliniczne przeprowadzone na dużą skalę pozwoliły na wykazanie nieznacznego wpływu na poprawienie poziomu ,,dobrego cholesterolu"- HDL, jednak równocześnie stwierdzono, iż zmiana ta nie wydaje się być znacząca w odniesieniu do zmniejszenia ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych.

16:31 18 CZE 20142

Niewyspanie rozszczelnia barierę krew–mózg

Chroniczny brak snu wpływa niekorzystnie na szczelność bariery krew–mózg, co umożliwia pewnym neurotoksycznym cząsteczkom przenikanie do ośrodkowego układu nerwowego. Zjawisko to może przekładać się między innymi na nasilenie działań niepożądanych niektórych leków.